morčata :

správné zacházení : 

 

  1. Položte mu nejdřív jednu ruku na záda, aby neuteklo, pak druhou rukou zajeďte ze strany pod něj, těsně za předníma nohama, aby Vám spočívalo v dlani.
  2. Když ho zvedáte, přidržte ho pod zadečkem rukou, kterou jste měli položenou na jeho zádech. Podepřít morčeti při zvedání zadeček je velmi důležité, protože na svou velikost jsou to dost těžká zvířátka.
  3. Pak morče obraťte tak, aby Vám sedělo v dlani a tělem spočívalo na předloktí. Paži držte blízko u těla, aby se o Vás morče opíralo. Druhou rukou ho můžete podepřít nebo utišit, když začne být neklidné.
  4. Některá morčata se cítí bezpečnější a spokojenější, když sedí vzpřímeně a opírají se o Vás. Můžete je tak držet docela bezpečně, pokud je vždycky podepřete druhou rukou, aby nespadla.
  5. Často na morčata mluvte i když třeba jenom okolo kotce jdete, naučí se Váš hlas rozpoznávat a začnou Vám víc důvěřovat. Když navíc budete první dny morčeti dávat potravu tak, že si ji dáte na ruku a pomalu ji vložíte do klece, zvykne si na ni, a až ho budete brát z klece, nebude se tolik bát.

rozmnožování :

ak poznat samici od samce - Požádejte některého dospělého, aby Vám pomohl. Morče položíte opatrně na záda na stůl. Nad řitním otvorem uvidíte malý otvor. Zatlačte opatrně po obou stranách. Pokud je to sameček, vysune se penis jako malá kulatá špička. Pokud je to samice, uvidíte štěrbinku ve tvaru písmene Y.

Otázky a odpovědi na důležité informace ohledně rozmnožování

Kdy se může samice poprvé pářit? - Samice se může pářit, když jí je osm týdnů, ale není to dobré, protože mláďata můžou být slabá. Nejlepší věk je mezi pěti a šesti měsíci. Do té doby je rozumné chovat samce a samici v oddělených kotcích. Samičky morčete může mít mladé až do tří let svého věku.

Jak dlouho bude březí a kolik mláďat bude asi mít? - Bude březí asi 9 až 10 týdnů a bude mít asi 2-5 mláďat.       

Jakou zvláštní péči bude potřebovat a jak dlouho u ní mláďata musí zůstat? - V době páření nesmí mít nadváhu, ale v době březosti bude potřebovat víc potravy a vitamín C a ráda si pochutná na troše mléka;Měla by u ní zůstat pět týdnů a pokud půjdou do nových domovů, musí dřív, než jim bude osm týdnů.

Má se samec přestěhovat do jiného kotce? - Mláďatům neublíží ale když ho necháte u matky, je téměř jisté, že samice bude okamžitě znovu březí.

Co dělat, když se mláďata narodí? - První den je nesmíte rušit, jinak o ně matka může přestat pečovat. Když budou den stará, můžete vzít matku z kotce a podívat se do hnízda. Pokud uvidíte, že některé mládě je mrtvé, budete ho muset odstranit, ale jinak se všeho dotýkejte co nejméně a několik dní kotec nečistěte.

Shrnutí:

 

 

Samice je březí 9-10 týdnů
Počet mláďat ve vrhu 2-5
Mláďata mohou opustit matku, když je jim 5-8 týdnů
Samice se mohou pářit, když je jim 8 týdnů
Samci se mohou pářit, když je jim 10 týdnů
Nejlepší věk, kdy má samice mít první vrh 5-6 měsíců
ale NIKDY víc než 10 měsíců
Obvyklá délka života 5-7 let

 

 

 

nemoci :

Morčata se celkově těší velmi dobrému zdraví a jsou málokdy nemocná. Když už však onemocní, dostávají se z toho velmi těžko, a proto byste se měli naučit poznat první drobné příznaky. Že je morče nemocné, se většinou pozná podle toho, že morče přestane jíst. Bude ospalé, bude sedět schoulené a nepohne se, ani když ho něco vyruší. Oči může mít zastřené a srst matnou. Může pít víc než jindy. Může mít průjem. Příčin je však mnoho a já Vám zde proto ukážu několik příznaků nemocí a co v tom případě dělat.

  1. Morče nežere a nemá téměř žádné výkaly - Může mít zácpu, která je nejčastěji způsobena tím, že je potrava příliš suchá. Zkuste mu den nebo dva dávat víc zeleniny a ujistěte se, že má čerstvou vodu. Když mu nebude lépe, odneste morče k zvěrolékaři.

  2. Výkaly jsou měkké nebo tekuté a kysele páchnou - Morče má průjem. To je vážnější než zácpa. Jestli je jinak v pořádku, mohlo sníst něco, co mu nesvědčilo. Vezměte mu všechnu potravu kromě sena a několika dobře omytých pampeliškových lístků a dejte mu hodně čerstvé vody. Zavolejte zvěrolékaři a požádejte o radu. Morče může mít nějakou infekce a v takovém případě se musí hned léčit.

  3. V kožichu se objevují holá místa a morče se škrábe - To je obvykle způsobeno roztoči. Zvěrolékař Vám poradí, jak ho léčit. Prvními příznaky roztočů jsou drobná vyvýšená místečka v srsti. Kůže pak začne být suchá a loupe se a srst začne vypadávat.

  4. Morčeti teče z nosu, kýchá a hlučně dýchá - Morče může mít infekci podobnou lidské rýmě, což může vést k zápalu plic. Okamžitě vezměte kotec do domu nebo do bytu. Místnost musí být vyhřátá nejméně na 20°C. Když mu do 24 hodin nebude lépe, odneste morče k zvěrolékaři. Pokud jsou bolavé a uslzené obě oči, odneste morče k zvěrolékaři. Může mít oční infekci.

  5. Morče má bolavé, uslzené nebo zastřené oči - Jestli je bolavé jen jedno oko, mohl se mu do něj zapíchnout kousíček sena. Jemně mu jej opláchněte vatovým tamponem namočeným ve vlažné vodě (převařte ji a nechte vychladnout). Pokud je oko zastřené, může být poškrábané a je potřeba ho ošetřit, protože ze škrábnutí se může vyvinout vřed. Proto odneste morče ke zvěrolékaři okamžitě.

  6. Přerostlé drápky - Drápky morčete mohou narůst tolik, že se zkroutí dolů a morče pak chůze bolí. Je lepší, když drápy odstřihne veterinář, protože když se to udělá nesprávně, způsobí to zvířeti hodně bolesti.

  7. Přerostlé zuby - Morčeti rostou zuby celý život. Musí mít tvrdé dřevo, které by mohlo hlodat, a tím si je obrušovat, jinak mi mohou narůst do takové délky, že nemůže pořádně jíst. Když to bude nutné, zvěrolékař morčeti zuby bezbolestně zkrátí.

Anketa

líbí se vám tyto stránky

ano (28)
62%

ne (17)
38%

Celkový počet hlasů: 45